facebook
Powrót do listy aktualności

Aktualności

W skład multipleksu mają wchodzić: 3 programy SD (lub 1 program HD i 1 program SD) TVP oraz 4 programy SD innych nadawców.

W odróżnieniu od pozostałych już działających w Polsce trzech MUX-ów, które są nadawane na zakresie UHF z polaryzacją  poziomą (H), MUX-8 planuje się nadawać na niższym zakresie VHF (w paśmie III; kanały 5-12), przy czym znaczna ilość nadajników będzie go nadawać z polaryzacją pionową (V); co może powodować konieczność zastosowania dodatkowej anteny przeznaczonej do odbioru tego zakresu  W Polsce na tym zakresie nadawane są także programy radiowe w technice cyfrowej DAB+.

 Poza tym w ramach multipleksu pojawią się dwa (w przypadku, jeśli jeden z nich będzie transmitowany w HD) lub trzy (w przypadku, gdy transmisja będzie prowadzona tylko w standardowej rozdzielczości) programy telewizji publicznej. Aktualnie (październik 2016) miejsce przeznaczone dla TVP wykorzystują przekazy testowe o zmiennej liczbie (na początku października 2016 były to cztery przekazy, następnie ich liczba wzrosła do dwunastu). Od grudnia 2016 roku operator multipleksu,EmiTel, wykorzystuje jeden z przekazów do emisji sygnału HbbTV zawierającego wiadomości, pogodę, EPG i transmisję ośmiu programów Polskiego Radia.

Polecamy